“Nézzék, valaki kitalálta, hogy tisztességes lány, csak szerelemből fekszik le valakivel. Meg hát a pasik is, hogy szerelmesnek kell lenni. Vagyishogy, nincs megkívánás, nincs tetszés, nincs vágy, erotikus vágy. Szerelem van csak. Nincs kokettálás, nincs flörtölés. Tessék csak megnézni egy mai filmet, ami szerelmes párról szól. Komolyan mondom olyanok, – hogy a Hofit idézzem -, mint akik fogalmazásgátlót szedtek. Csak azt tudják egymásnak mondani, hogy szeretlek, szeretlek, én is szeretlek. Nagyon szeretlek, Te is nagyon szeretsz? Szóval nincs más szavuk rá, mert szerelemből fekszenek össze az emberek. Ez persze nem igaz. A szerelem egy nagyon ritka jelenség. És ha egy ember életében kétszer, háromszor előfordul, hogy szerelmes, annak nagyon gazdag élete volt. Hát emiatt.
Egyetemi hallgatók között élek és azt látom, hogy ezek állandóan szerelmesek, de komolyan. Ma azt mondja,
Jaj, Tanár Úr, én olyan szerelmes vagyok a Gyusziba. Meghallgatom, jóindulattal. Eltelik három hét, és mondom,
Mi van a Gyuszival?
Kivel?
A Gyuszival, az a szerelmed, nem?
Ja, már az Ivánnal vagyunk együtt.
Hát lehet háromhetenként másba beleszeretni? Mindig beleszeretünk, hetenként, naponként, hónaponként másba, és másba? Hát ez nem egy hazugság? Nem egy önbecsapás? De ez kell ahhoz, hogy ő egy erkölcsös, vagy tisztességes embernek érezze magát, aki csak szerelemből fekszik le. Vagyis ennek az egész morális felfogásnak van egy rettenetes hátulütője a kapcsolatok valódisága, hitelessége szempontjából.
Így nem lehet csodálkozni azon, hogy egy érdekházasság, az sokkal tartósabbnak bizonyult őseinknél, meg a házasságközvetítőnél összehozott kapcsolatok, amelyek nem szerelmen, hanem érdeken alapultak. És az érdek stabilabb, mint az érzelmi extázis. Az extázis rövid ideig tart, azután elmúlik. És aztán? Erre van egy frázis. Ha elmúlik a szerelem, lehet belőle szeretet. Azt hiszem nem igaz. Előfordulhat, de én azt látom, hogy gyűlölet lesz belőle.
Rengeteg gyerek elhelyezési perben működtem közre, rengeteg válóperben. Én nem láttam azt, hogy az egykori szerelem, az szeretetté változott volna, és kulturáltan, egymás érzelmeit tiszteletben tartva, a gyerek helyzetét tiszteletben tartva váltak volna el. Azt láttam, hogy mindent elöntött a gyűlölet a kapcsolatok többségében.”
(Popper Péter: PárKapcsolat körkép)

Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: